Soccer results of Section V of the 2022 season (2023)

Table of Contents
Results of Section V State Soccer Teams Tournament Saturday, November 26 Results of Section V State Soccer Tournament on Friday, November 25 Results of the State Soccer Team Tournament of Section V on Tuesday, November 22 Results of Section V State Tournaments for Soccer Teams as of Monday, November 21 Section V Sunday, November 20 Results of the State Soccer Tournaments by Selections Results of Section V of the State Soccer Tournament on Friday, November 18 Results of Section V of the State Soccer Teams Tournament on Thursday, November 17 Saturday November 12 Section V Tournament Results Results of the Soccer Tournament of Section V on Friday, November 11 Saturday, November 5 Section V Soccer Tournament Results Results of the Soccer Tournament of Section V on Friday, November 4 Saturday October 29, Section V, Soccer Tournament Results Results of the Soccer Tournament of Section V on Friday, October 28 Section V football results for Saturday, October 22 Section V football results for Friday, October 21 Soccer results of Section V on Thursday, October 20 Results of Section V of Soccer on Saturday, October 15 Section V football results for Friday, October 14 Thursday October 13 Soccer Results Section V Section V football results for Saturday, October 8 Section V football results for Friday, October 7 Results of Section V of Soccer on Thursday, October 6 Section V soccer results for Saturday, October 1 Section V Soccer Results for Friday, September 30 Section V football results for Thursday, September 29 Results of Section V of Soccer on Saturday, September 24 Section V football results for Friday, September 23 Results of Section V of Soccer on Saturday, September 17 Section V football results for Friday, September 16 Thursday 15 September Section V Soccer Results Saturday September 10 Results Section V Football Section V Soccer Results for Friday, September 9 Thursday 8 September Section V Football Results Section V football results for Saturday, September 3 Soccer results of Section V on Friday, September 2 Videos

To report Section V soccer results:Coaches or team representatives should email Section V soccer results as soon as possible after games.deportes@democratandcronica.com. Please provide a name and phone number.

Results for the Fall 2022 season are listed below by date.

Results from other Section V sports can be found here:soccer|men's soccer|Women's Football|men's volleyball|women's volleyball|cross country jung|langlauf girls|girls swim|tennis girl|golf for boys|lady golf|Grass hockey

On social networks:Follow our sports coverage on Instagram

Results of Section V State Soccer Teams Tournament Saturday, November 26

Class B State Semifinals

Maine-Endwell (Section IV) 61, Batavia 20

Results of Section V State Soccer Tournament on Friday, November 25

Class A State Semifinals

Union-Endicott (Section IV) 28, Hilton 14

8-man regional championship

Pembroke 36, Groton (section IV) 18

Results of the State Soccer Team Tournament of Section V on Tuesday, November 22

regional class C

Lackawanna (Section VI) 14, Attica 6

Eddie Meaths All-Star Game

West 21, West 10

Results of Section V State Tournaments for Soccer Teams as of Monday, November 21

Regional Class AA

Buffalo Bennett 20, McQuaid 14

regional class A

Hilton 49, Jamestown (Section VI) 34

regional clase B

Batavia 20, Iroquois (Section VI) 8

regional class D

Randolph 42, Oakfield-Alabama 26

Section V Sunday, November 20 Results of the State Soccer Tournaments by Selections

regional class D

Cambridge/Salem (Section II) 12, Alexander 7

Results of Section V of the State Soccer Tournament on Friday, November 18

Regional Class AA

Albany Christian Brothers Academy 27 (Section II), Pittsford 6

regional class A

Niskayuna (Section II) 14;

Results of Section V of the State Soccer Teams Tournament on Thursday, November 17

8 men regional

Pembroke 54, Morrisville-Eaton (Abschnitt III) 38

Saturday November 12 Section V Tournament Results

Class B Tournament Finals

Batavía 14, Monroe 8

Section V Class C Tournament Finals

Attica 16;

Section V Class D Tournament Finals

Oakfield-Alabama/Elba 35, Alexander 7

8 men

Pembroke 40, Canisteo-Greenwood 20

Results of the Soccer Tournament of Section V on Friday, November 11

Section V Class AA Tournament Finals

McQuaid 37, Pittsford 14

Section V Class A1 Tournament Finals

Hilton 40, Webster Schröder 7

Section V Class A2 Tournament Finals

Canandaigua 28, East High/Welt von Inquest

Saturday, November 5 Section V Soccer Tournament Results

Semifinal class B

Monroe 12, Honeoye Falls-Lima 7

Results of the Soccer Tournament of Section V on Friday, November 4

AA semifinals

Pittsford 6, college prep 0

McQuaid20, Victor7

A1 class semifinals

Webster Schroeder 35, Churchville-Chile 14

Hilton 28, Brighton 7

Class A2 semi-finished product

West/WOIS 27, Brockport 3

Canandaigua 33, Eastridge 19

Semifinal class B

Batavia 56, Livlandia 14

Class C Semifinal

East Rochester/Gananda 22, Le Roy 21

Attica 25, Penn Yan/Dundee 7

Class D semi-finished product

Oakfield-Alabama/Elba 40, York/Halle 6

Alexander 43, Avon 13

8 semifinal players

Canisteo-Greenwood 68, Rote Jacke 34

Pembroke 40, Bolívar-Richburg 18

Saturday October 29, Section V, Soccer Tournament Results

Class B Quarterfinals

Monroe 16, Genf 0

Quarterfinal Class D

Oakfield-Alabama/Elba 70, Geneseo 28

8 men quarter finals

Redjacket 50, Finney 38

Results of the Soccer Tournament of Section V on Friday, October 28

Class AA Quarterfinals

College Prep 52, Fairport 20

Pittsford 35, Penfield 8

McQuaid 49, Rush-Henrietta 21

Victor 28, Thomas Aquinas 13

Quarterfinals Class A1

Webster Schroeder 49, Grecia Olympia/Odyssey 0

Churchville-Chili 14, Spencerport 6

Brighton 27, Webster Thomas 9

Hilton 45, Gates Chili 14

Quarterfinals Class A2

East High/World of Inquiry 50, Wilson/Early College 8

Brockport 34, Irondequoit 21

Eastridge 50, Griechenland Atenas 48

Canandaigua 34, Griechenland Arcadia 8

Class B Quarterfinals

Batavia 35, Dansville/Wayland-Chocton 0

Livonia 44, Wayne 6

Honeoye Falls-Lima 48, Palmyra-Macedonia 22

Quarterfinals Class C

LeRoy 28, Bath Haverling 20

(Video) Osasuna 0-2 Real Madrid | HIGHLIGHTS | LaLiga 2022/23

East Rochester/Gananda 38, Lyon 0

Attica 14, Letchworth/Perry/Warsaw 10

Penn Yan/Dundee 40, Midlakes 7

Quarterfinal Class D

York/Pavilion 40, Batavia Notre Dame 30

Avon 28, Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 7

Alexander 33, Clyde-Savannah 0

8 man quarterfinal

Canisteo-Greenwood 36, Mynderse Academy 6

Bolívar-Richburg 26, Holley 22

Pembroke 49, Wellsville 22

Section V football results for Saturday, October 22

Fairport 35, Fused Edison 6

clase B

Batavia 54, Newark/Marion 6

Genf 16, Bishop Kearney/Rochester High School/Rochester Academy 0

Monroe 52, Palmira-Macedonia 0

classification crossover

Penn Yan/Dundee 48, Kuba-Rushford/Hinsdale 8

Scotia-Glenville (Section II Clase A) 19, Hornell 6

Clase D

Oakfield-Alabama/Elba 48, Batavia Notre Dame 0

8 men

Holley 30, Wellsville 14

Pembroke 47, Academia Cristiana Finney/Northstar 12

Section V football results for Friday, October 21

Class AA

Penfield 20, Thomas Aquinas 14

Victor 21, McQuaid 7

College Prep 30, Rush-Henrietta 6

range crosses

Brockport 43, Spencerport 42

Brighton 42, Irondequoit 26

Eastridge 35, Gates-Chili 14

Grecia Athena 31, Churchville-Chili 22

Hilton 34, Academia Canandaigua 20

Syracuse Christian Brothers Academy 33, Pittsford 7

clase B

Livland 44, Wayne 3

Class C

Ática 30, Bad Haverling 0

LeRoy 21, Letchworth/Perry/Warschau 0

Clase D

Alexander 43, Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 0

Avon 41, Clyde-Savannah 12

York/Pavilion 36, South Seneca 3

8 men

Chaqueta roja 44, Bolivar-Richburg 30

Canisteo-Greenwood 50, Mynderse-Akademie 0

Soccer results of Section V on Thursday, October 20

classification crossoverS

Webster Schroeder 27, Grecia Arcadia 6

Webster Thomas 26, Wilson/Early College 12

Clase A2

East High/World of Inquiry 42, Grécia Olympia/Odyssee 8

clase B

Honeoye Falls-Lima 28, Dansville/Wayland-Chocton 7

Class C

Waterloo 47, Carta de Vertus 28

Results of Section V of Soccer on Saturday, October 15

Class AA

Aquino 40, Rush-Henrietta 28

Class A1

Churchville-Chili 47, Grecia Olympia/Odyssey 12

Clase A2

Canandaigua 22, Irondequoit 6

Spencerport 54, Webster Thomas 38

Cchica b

Newark/Marion 36, Bishop Kearney/Rochester Prep/Rochester Charter 6

Clase D

Oakfield-Alabama/Elba 63, South Seneca 6

8 men

Canisteo-Greenwood 54, Finney/Northstar Christian Academy 0

Rote Jacke 28, Holley 22

Section V football results for Friday, October 14

Class AA

Pittsford 44, Edison funda 12

McQuaid 23, Penfield 8

College Prep 12, Fairport 7

Victor 27, Corning (Section IV) 8

clase B

Batavia 35, Honeoye Falls-Lima 20

Dansville/Wayland-Chocton 23, Wayne 15

Livonia 40, Palmira-Macedonia 8

Monroe 64, Genf 8

Class C

Attica 20, Letchworth/Perry/Warsaw 17

Baño Haverling 33, Marcus Whitman/Bloomfield 6

East Rochester/Gananda 42, Penn Yan/Dundee 34

Le Roy 33, Hornell 0

Lyon/Sodus 34, Waterloo 0

Cross

Alejandro 32, Midlakes 0

Clase D

Avon 45, Be-Rushford/Hinsdale 9

Clyde-Savannah 28, Geneseo 22

Batavia Notre Dame 19, Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 13

8 men

(Video) ENGLISH PREMIER LEAGUE TABLE UPDATED TODAY | PREMIER LEAGUE TABLE AND STANDING 2022/2023

Pembroke 28, Bolívar-Richburg 12

Wellsville 30, Mynderse-Akademie 6

Thursday October 13 Soccer Results Section V

Class A1

Hilton 35, Brighton 20

Webster Schröder 35, Gates Chile 18

Clase A2

East High/World of Inquiry 54, Griechenland Athena 26

Eastridge 12, Griechenland Arcadia 6 (OT)

Brockport 37, Wilson/Early College 28

Section V football results for Saturday, October 8

Class AA

Edison 20, Syracuse Nottingham 14

McQuaid 28, Rush-Henrietta 7

College Prep 20, Pittsford 7

clase B

Livonia 50, Bishop Kearney/Rochester Prep/Rochester Charter 0

Monroe 26, Honeoye Falls-Lima 7

Class C

Penn Yan/Dundee (48), Marcus Whitman/Bloomfield (16).

East Rochester/Gananda 36, ​​Midlakes 7

Clase D

Oakfield-Alabama 48, Cal-Mum/Byron-Bergen 13

8 men

Red jacket 50, Wellsville 12

Section V football results for Friday, October 7

Class A1

Brighton 34, Spencerport 12

Churchville-Chili 16, Webster Thomas 13

Hilton 45, Gates Chile 27

Webster Schroeder 58, Grecia Olympia/Odyssey 6

Clase A2

Canandaigua 39, Eastridge 19

East High/World of Inquiry 35, Griechenland Arcadia 7

Grécia Athena 35, Wilson/Early College 8

Irondequoit 33, Brockport 8

clase B

Batavia 41, Dansville/Wayland-Chocton 20

Palmyra-Macedonia 24, Ginebra 20

Wayne 17, Newark/Marion 6

Class C

Attica 28, Hornell 14

LeRoy 53, Vertus Charta 14

Letchworth/Perry/Varsovia 15, Bath Haverling 6

Clase D

Alexander 41, Kuba-Rushford/Hinsdale 7

Avon 52, Geneseo 18

Batavia Notre Dame 20, Clyde-Savannah 6

Oakfield-Alabama/Elba 48, Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 13

8 men

Canisteo-Greenwood 36, Bolívar-Richburg 6

Pembroke 58, Holley 16

Results of Section V of Soccer on Thursday, October 6

Class AA

Aquino 45, Fairport 29

Victor 41, Penfield 14

Section V soccer results for Saturday, October 1

Class AA

University Prep 48, Edison merged 0

Victor 29, Rush-Henrietta 0

Class A1

Gates Chile 46, Grecia Olympia/Odyssey 6

Hilton 43, Spencerport 12

Clase A2

East/Research World 52, Eastridge 7

Grécia Arcadia 27, Wilson/Early College 0

Greece Atenea 28, Irondequoit 21

clase B

Monroe 20, Livonia 16

Clase D

Alexander 49, Batavia Notre-Dame 7

Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 29, Geneseo 26

8 men

Red Jacket 64, Mynderse Academy 24

Section V Soccer Results for Friday, September 30

Class AA

McQuaid 14, Fairport 0

Pittsford 26, Aquino 17

class crossing

26 Penfield, Central Plaza (Section III) 8

Class A1

Brighton 21, Churchville-Chile 14

Webster Schröder 38, Webster Thomas 0

Clase A2

Canandaigua 27, Brockport 21

clase B

Batavia 42, Palmira Macedonia 0

Dansville/Wayland-Chocton 17, Bispo Kearney 6

Honeoye Falls-Lima 35, Newark 22

Wayne 27, Genf 26

Class C

Attica 36, ​​Vertus letter

Baño Haverling 35, Hornell 14

East Rochester/Gananda 44, Waterloo 14

LeRoy 21, Buffalo Bishop Rudder 7

Penn Yan/Dundee 24, Letchworth/Perry/Varsovia 7

class crossing

Dryden (Section IV) 35, Clyde-Savannah 20

Lyon/Sodus 20, Avon 14

(Video) 1 in a Trillion Moments

8 men

Bolivar-Richburg 40, Academia Cristiana Finney/Northstar 7

Canisteo-Greenwood 52, Holley 8

Pembroke 41, Wellsville 14

Section V football results for Thursday, September 29

Clase D

Oakfield-Alabama/Elba 54, York/Pavilion 0

Results of Section V of Soccer on Saturday, September 24

Clase A2

Irondequoit 42, Griechenland Arcadia 24

clase B

Batavia 49, Bishop Kearney/Rochester Prep/Rochester Academy 20

Honeoye Falls-Lima 52, Ginebra 18

Monroe 72, Dansville/Wayland-Chocton 0

Class C

Buffalo Bishop Helm 27, Attica 12

Bad Haverling 40, Carta Vertus 0

East Rochester/Gananda 24, Lyon 0

Letchworth/Perry/Warschau 28, Hornell 7

Marcus Whitman/Bloomfield 28, Waterloo 22

Penn Yan/Dundee 48, Midlakes 7

Section V football results for Friday, September 23

Class AA

Aquino 42, Edison Fused 6

McQuaid 36, Pittsford 29

Rush-Henrietta 28, Penfield 6

University Prep 39, Liverpool (Section III) 7th

Victor 49, Fairport 14

Class A1

Hilton 53, Grecia Olympia/Odyssey 8

Webster Schröder 27, Brighton 7

Webster Thomas 20, Gates Chile 0

Clase A2

Brockport 32, Greece Atenas 29

East High School/Research World 26, Canandaigua 21

Spencerport 32, Churchville-Chile 16

Wilson/Early College 24, Eastridge 13

clase B

Livonia 46, Newark/Marion 18

Wayne 35, Palmira-Macedonia 28

Cross

Oakfield-Alabama/Elba 38, LeRoy 6

Clase D

Alexander 50, Sud-Seneca 0

Avon 25, Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 12

Clyde-Savannah 38, Kuba-Rushford/Hinsdale 13

8 men

Canisteo-Greenwood 40, Wellsville 0

Pembroke 46, Rote Jacke 32

Results of Section V of Soccer on Saturday, September 17

Class AA

Buffalo St. Francis 47, Rush-Henrietta 28

McQuaid 38, Edison merged 6

Penfield 20, Fairport 0

Class A1

Brighton 27, Gates Chile 8

clase B

Honeoye Falls-Lima 41, Palmyra-Macedonia 13

Wayne 35, Bishop Kearney/Rochester Prep/Rochester Academy 20

Class C

Buffalo Bischof Timon 37, Bath Haverling 7

Letchworth/Perry/Varsovia 26, Vertus Charter 16

Midlakes 21, Hornell 12

Penn Yan/Dundee 57, Waterloo 0

class crossing

Lackawanna (Section VI) 38, Royalton-Hartland/Barker/Lyndonville 12

8 men

Bolívar-Richburg 34, Holley 0

Canisteo-Greenwood 50, Rote Jacke 16

Section V football results for Friday, September 16

Class AA

college prep 30, Aquino 21

Victor 27, Pittsford 14

Clase A2

Canadian 28, Griechenland Athens

East High/World of Inquiry 33, Wilson/Early College 6

Class A1

Hilton 34, Churchville-Chile 12

Irondequoit 42, Eastridge 12

Webster Schröder 35, Spencerport 2

Webster Thomas 43, Grecia Olympia/Odyssey 6

clase B

Genebra 31, Newark/Marion 8

Class C

LeRoy 27, Attica 20

Lyon/Sodus 38, Marcus Whitman/Bloomfield 6

class crossing

East Rochester/Gananda 52, Geneseo 18

Clase D

Batavia Notre Dame 26, Kuba-Rushford/Hinsdale 7

Clyde-Savannah 26, Sur-Seneca 0

Oakfield-Alabama/Elba 42, Avon 14

York/Pavilhão 24, Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 22

8 men

Finney/Northstar 50, Wellsville 22

Pembroke 60, Mynderse-Akademie 0

Thursday 15 September Section V Soccer Results

Clase A2

Brockport 48, Griechenland Arcadia 28

(Video) Haiti vs Senegal Highlights | Women's World Cup 2023 Play-Off | 2.18.2022

clase B

Batavía 28, Monroe 6

Dansville/Wayland-Chocton 9, Livonia 6

Saturday September 10 Results Section V Football

Class AA

Rush-Henrietta 30, Fairport 13

Class A1

Brighton 52, Grecia Olympia/Odyssey 12

Spencerport 51, Gates Chile 20

Clase A2

Canandaigua 33, Wilson/Early College 14

East High/World of Inquiry 35, Irondequoit 7

clase B

Monroe 50, Bishop Kearney/Rochester Prep/Rochester Charter 0

classroom Cross

Letchworth/Perry/Varsovia 49, Buffalo Cardinal O'Hara 30

Clase D

Batavia Notre Dame 56, Seneca Sur 0

8 men

Redjacket 36, Finney 22

Section V Soccer Results for Friday, September 9

Class AA

Buffalo Canisius 14, Thomas von Aquin 13

Pittsford 45, Penfield 14

College Prep 36, McQuaid 30

Victor 36, Edison merged 0

clase B

Batavia 42, Livlandia 6

Genebra 40, Dansville/Wayland-Chocton 7

Honeoye Falls-Lima 44, Wayne 7

Palmyra-Makedon 47, Newark/Marion 30

classroom Cross

Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 21, Marcus Whitman 0

Class C

Penthouse 40, East Rochester/Gananda 32

Hornell 19, Vertus-Charter 14

LeRoy 35, Bath Haverling 32

Midlakes 35, Waterloo 20

Penn Yan/Dundee 31, Lyon/Sodus 24

Clase D

Alexander 34, Clyde-Savannah 0

Avon 41, York/20 Pavilion

Oakfield-Alabama/Elba 70, Geneseo 6

8 men

Bolívar-Richburg 42, Wellsville 24

Canisteo-Greenwood 28, Pembroke 14

Holley 36, Mynderse-Akademie 26

Thursday 8 September Section V Football Results

Clase A2

Eastridge 32, Brockport 29

Greece Athena 28, Greece Arcadia 0

Class A1

Hilton 37, Webster Thomas 7

Webster Schroeder 17, Churchville-Chile 0

Section V football results for Saturday, September 3

Class AA

Penfield 32, Edison Tech fondo 0

clase B

Monroe 54, Newark/Marión 6

Palmyra-Macedonia 29, Dansville/Wayland-Chocton 12

Class C

East Rochester/Gananda 32, Vertus Charter 12

Clase D

Geneseo 44, Will-Rushford/Hinsdale 0

Oakfield-Alabama/Elba 76, Buffalo Cardinal O'Hara 6

8 men

Bolivar-Richburg 42, chaqueta roja 26

Canisteo-Greenwood 48, Mynderse Academy 0

Holley 30, Wellsville 14

Pembroke 55, Academia Cristiana Finney/Northstar 22

Soccer results of Section V on Friday, September 2

Class AA

Fairport 10, Buffalo Bishop Timon 7 (horas extras)

McQuaid 34, Thomas Aquinas 27

Rush-Henrietta 42, Pittsford 41

University preparation 24, Victor 13

Class A1

Brighton 24, Webster Thomas 0

Churchville-Chile 49, Gates-Chile 36

Spencerport 69, Grecia Olympia/Odyssey 6

Webster Schröder 21, Hilton 14

Clase A2

Canandaigua 21, Griechenland Arcadia 8

East High School/Research World 54, Brockport 8

Griechenland Atenas 48, Eastridge 27

Irondequoit 26, Wilson/Early College 10

clase B

Batavía 27, Wayne 7

Geneva 18, Livonia 12 (extension)

Honeoye Falls-Lima 48, Bishop Kearney/Rochester Prep/Rochester Academy 0

class crossing

Attica 28, Batavia Notre Dame 14

Watkins Glen/Odessa Montour (Sección IV) 40, Marcus Whitman/Bloomfield 18

Class C

Midlakes 20, Lansing (section IV) 6

Clase D

Alexander 33, Avon 15

Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 21, South Seneca 0

(Video) EXTENDED HIGHLIGHTS | Arsenal 1-3 Man City | City go top!

York/Pavilion 27th, Clyde-Savannah 26th

Videos

1. Paraguay vs Chinese Taipei Highlights & Penalty Shoot-out | Women's World Cup 2023 Play-Off
(Micael)
2. 1 in a Billion Moments
(AshStudio7)
3. HIGHLIGHTS: Newcastle Utd 0-2 Liverpool | Darwin Nunez & Cody Gakpo win it!
(Liverpool FC)
4. EXTENDED HIGHLIGHTS | Man City 3-2 Aston Villa | ILKAY GUNDOGAN: SUPER SUB! Premier League Champions
(Man City)
5. 2022 FIFA World Cup: TOP TEN MOMENTS of the tournament | FOX Soccer
(FOX Soccer)
6. Highlights! Nottingham Forest 1-1 Man City | CITY SETTLE FOR A POINT AFTER LATE FOREST COMEBACK
(Man City)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Wyatt Volkman LLD

Last Updated: 03/20/2023

Views: 6457

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Wyatt Volkman LLD

Birthday: 1992-02-16

Address: Suite 851 78549 Lubowitz Well, Wardside, TX 98080-8615

Phone: +67618977178100

Job: Manufacturing Director

Hobby: Running, Mountaineering, Inline skating, Writing, Baton twirling, Computer programming, Stone skipping

Introduction: My name is Wyatt Volkman LLD, I am a handsome, rich, comfortable, lively, zealous, graceful, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.